X
تبلیغات
زولا
ثبت آنلاین هاست و دامنه
ثبت آنلاین هاست و دامنه کمتر از 60 ثانیه
قالب وبلاگ

در این قسمت سعی می کنیم شما را با برخی از اصطلاحات مربوط به وب آشنا سازیم:

CMS چـیست ؟

CMS مخفف کلمه Content Management System است که در واقع یک سیستم مدیریت محتوا و یا به عبارتی نرم افزاری برای بروزرسانی صفحات و مدیریت کلی وب سایت است .
بطور کلی CMS مدیریت وب سایت را به صورتی ساده می کند تا یک کاربرعادی که آشنا به طراحی و برنامه نویسی وب سایت نیست نیز بتواند به راحتی و با هزینه ای بسیار مناسب وب سایت خود و محتوای آنرا مدیریت کند .
یک CMS تمام ابزارهایی که برای ایجاد و بروز رسانی یک وب سایت کامل لازم است را در اختیار شما قرار می دهـد این ابزار کاربر را قادر می سازد تا محتوای صفحات خود را تغییر داده و متن و عکسهای این صفحات را تغییر دهـد .

PageRank  چیست و چگونه بتوانیم وب سایت خود را در صفحه اول جستجو گوگل قرار بدهیم ؟

کاربرد PageRank  :  PageRank یکی از روشهائی است که  Google‌ از آن برای تعیین ارتباط یک صفحه با موضوع و اهمیت آن استفاده می کند. PageRank تنها یکی از مقوله هائی است که مربوط به لیست شدن سایتها در گوگل می باشند.

Domain چیست؟

Domain اصطلاحا یعنی دامنه و قلمرو . در واقع Domian قلمروی وب سایت شما در میان سرورهای ارائه دهنده خدمات می باشد . شرکت های ثبت کننده Domain در قبال مبالغی که از شما دریافت می کنند طبق قرار داد به مدت قید شده ای دامنه را تحت مالکیت شما در می آورند . دامنه ها به منظور های مختلفی نام گذاری می شوند که از این قبیل می توان به دامنه های با پسوندهای زیر اشاره نمود :

(.com ),(.net),(.org),(.biz)(.info),(.ir),(.ac.ir),(.co.ir) …

Host یا میزبانی چیست؟

Host در اصطلاح یعنی میزبانی . به فضایی گفته می شود که شرکت های ارائه دهنده خدمات میزبانی در قبال دریافت هزینه هایی به شما ارائه می دهند تا وب سایت شما بر روی سرور آنها قرار گیرد . امروزه Host به دو نوع کلی تقسیم می شود که عبارتند از :

۱- Linux Based Hosting ( میزبانی مبتنی بر لینوکس )

۲- Windows Based Hosting ( میزبانی مبتنی بر ویندوز )

و بر اساس خدماتی که از طرف سرور ها ارائه می دهند قیمت گذاری می شود امکاناتی مانند : اکانت ایمیل ٬ اکانت FTP ٬ ساب دومین ٬ بانک اطلاعاتی و …

E-mail چیست؟

اصطلاح E-mail مخفف کلمه Electronic mail به معنی نامه الکترونیکی می باشد . همانطور که از نامش پیداست نامه ای را که بوسیله تکنولوژی الکترونیک و کامپیوتر فرستاده شده و بوسیله گیرنده ای که مجهز به همان امکانات است گرفته شود نامه الکترونیکی می گویند معمولا آدرس صندوقهای پست الکترونیکی بصورت yourname@yourdomain.com می باشد.

yourname: نام کاربر می باشد

@ :      علامت جداکننده‌ی چه کسی از کجا . یعنی قسمت اول نام کاربر ( چه کسی) را از

قسمت دوم نام دامنه (از کجا ) را از یکدیگر جدا می سازد به معنی از

yourdomain : نامه دامنه شما یا به اصطلاح نام محدوده

پست الکترونیکی به شما امکان می دهد تا ظرف چند ثانیه نامه ای را به آن طرف دنیا بفرستید و حتی چنانچه آدرس اشتباه بود باز شما را در مدت چند ثانیه آگاه حواهد ساخت حال آنکه استفاده از روش سنتی ارسال نامه مستلزم صرف چه مقادیری هزینه و زمان خواهد بود.

URL چیست؟

اصطلاح URL مخفف کلمه Uniform resource locator به معنی ” مشخص کننده منحصر به فرد منبع ” می باشد. در واقع هر صفحه وب روی میزبان وب دارای یک آدرس مشخص کننده منحصر به فرد منبع می باشد که آنرا با سایر صفحات متمایز می سازد.

Sub domain چیست؟

Sub domain یعنی زیر دامنه . زیر دامنه یک دامنه جداگانه لیست که تحت محدوده دامنه شما بوجود می آید و عملکرد آن همانند یک دومین می باشد با این تفاوت که تحت محدوده دامنه شما قرار می گیرد.

Band width چیست؟

Band width یعنی پهنای باند یعنی میزان حجمی ترافیک وب سایت شما که میزبان وب در یک بازه زمانی مشخصی به شما ارائه می دهد هر چه قدر میزان این عدد بیشتر باشد ترافیک حجمی بیشتری می تواند وب سایت شما داشته باشد مثلا ۱Gb پهنای باند ماهانه یعنی اینکه وب سایت شما می تواند در هر ماه به میزان ۱GB اطلاعات در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهد.

POP3 چیست؟

POP3 مخفف کلمه Post Office Protocol 3 می باشد.

در واقع یک موافقت نامه بین المللی دریافت و ارسال نامه های الکترونیکی می باشد.این توافق نامه توسط ISP ها پشتیبانی و مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم های پست الکترونیکی که بر مبنای این پروتکل طرح ریزی و طراحی می شوند بصورت مستقیم می توانند پذیرای نرم افزارهای مانند Outlook باشند و کاربران نیز می توانند از طریق این نرم افزار ها وارد صندوق پستی خود شوند نامه ها بخوانند و به آنها جواب دهند.

اینترنت چیست؟

اینترنت، در ساده ترین تعریف، عبارتست از کامپیوترهایی که در سراسر دنیا به هم متصل هستند، شبکه ای که این کامپیوترها را به یکدیگر متصل می سازد، و متدهای انتقال اطلاعات روی این شبکه. منشاء اینترنت را می توان در سالهای جنگ سرد یافت، زمانی که احتمال شروع یک جنگ  هسته ای بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی کاملا وجود داشت. در آن سالها وزارت دفاع آمریکا بدنبال یک سیستم مخابراتی  بود که بتواند حتی در مقابل ضربات یک جنگ اتمی دوام آورد و از هم نپاشد.

این پروژه که Arpanet نام گرفت، در سال ۱۹۶۸ شروع شد. این شبکه در اولین قدم (محکم) خود چهار کامپیوتر را در نقاط مختلف آمریکا به هم متصل کرد. خوب، این اقدام در آن سال ها بسیار فوق العاده بود .

بزودی معلوم شد که چنین شبکه ای بطور بالقوه دارای توانائیهای بسیار بیشتری از آنچه مسئولان وزارت دفاع در تصور داشتند، است. تبادل اطلاعات علمی و مهندسی از این نمونه بود. همچنین معلوم شد که یک شبکه واحد هرگز نمی تواند به هدفی که برای آن در نظر گرفته شده بود (توانایی مقاومت در مقابل ضربه هسته ای) دست یابد. به جای آن تصمیم گرفته شد تا شبکه های موجود به هم متصل شوند و به عبارت دیگر شبکه ای از شبکه ها ساخت شود. نام اینترنت هم از همین جا نشات گرفت. اینترنت اولیه فقط دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی را به هم متصل می کرد و چون تحت کنترل دولت قرار داشت افراد و شرکتهای خصوصی راهی به آن نداشتند.

این وضع تا سال ۱۹۹۱ ادامه داشت، اما از این تاریخ اوضاع بسرعت دگرگون شد. در این سال بنیاد ملی علوم (NSF)، که بزرگترین تامین کننده مالی  اینترنت بود، سرمایه خود را از آن خارج کرد و اینترنت را بر روی شرکتهای تجاری گشود. و بزودی سیل خروشانی ، که امروز آنرا می شناسیم تبدیل شد، و شروع این رشد انفجاری با شبکه تارعنکبوتی جهانی (وب) همراه بود.

اینترنت یک چیز مستقل نیست که دیگران کامپیوترهایشان را به آن متصل کنند. بلکه اینترنت خود حاصل بهم پیوستن این کامپیوترهاست. در واقع وقتی به کامپیوترهای یک سرویس دهنده اینترنت (ISP) متصل می شوید، کامپیوتر شما هم جزئی از اینترنت می شود.

اینترنت به انواع بسیار گوناگونی از سرویس های مخابراتی ، از خطوط ساده تلفنی گرفته تا کابل های نوری پر سرعت و کانال های ماهواره ای، متکی  است. اگر این کانال های مخابراتی را بزرگراه اینترنت بدانیم، مسیریاب ها (routers )  کامپیوترهایی که بر انتقال اطلاعات بین نقاط مختلف نظارت می  کنند، پلیس های راهنمایی آن هستند.

وب چیست؟

وب عبارتست از تمام اطلاعات بهم پیوسته روی اینترنت.

شبکه تار عنکبوتی جهانی (وب) مدتها پس از اینترنت پا به عرصه وجود گذاشت. کاربرد اولیه اینترنت اساساً برای تبادل اطلاعات و پست الکترونیک بود. تولد وب به سالهای ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۱ و به کارهای دانشمندی به نام تیم برنزی – لی در آزمایشگاه اروپایی فیزیک ذرات (CERN)  در سوئیس بر می گردد.

انگیزه وی برای طراحی این استاندارد این بود که اطلاعاتی که افراد نیاز دارند در سندها و فایل هایی در کامپیوترهای مختلف ذخیره شده است تقریباً در تمام این اسناد ارجاعاتی به سندهای دیگر وجود دارد، در آن سند هم ارجاعاتی به سندهای دیگر هست و الی آخر…

این مفهوم که به ابر لینک (Hyper Link) معروف شد، سنگ بنای شبکه تار عنکبوتی جهانی یا وب است.

تاریخچه اینترنت در جهان ؟

- آیزنهاور رئیس جمهور وقت آمریکا دستور اختصاص ردیفی در بودجه نیروی هوایی آمریکا جهت تاسیس ARPA (آژانس تحقیقاتی پیشرفته) را صادر نمود.

۱۹۶۱ – کلینراک پروفسور علوم کامپیوتر در دانشگاه  UCLA، اولین مقاله را تحت عنوان “جریان اطلاعات در شبکه های بزرگ ارتباطی”  نوشت.

۱۹۶۲- اولین مقاله در مورد مفهوم اینترنت تحت عنوان �ارتباط کامپـیوترهای روی شبـکه� تـوسـط کلارک و لیکلایدر نوشه شد.

۱۹۶۴- باران اولین مقاله را تحت عنوان �شبکه های ارتباطی توزیع شده� نوشت.

۱۹۶۵- آزمایش اولین شبکه ساخته شده بوسیله Larry Roberts در آزمایشگاه ایالتی MIT: دو کامپیوتر با استفاده از تکنولوژی Packet switching با یکدیگر ارتباط برقرار کردند.

۱۹۶۶- پروژه ARPA به سرپرستی لاری رابرتز آغاز شد.

۱۹۷۲- اولین برنامه های استفاده از e-mail بوسیله رای تامیلسون برای ARPA نوشته شد و علامت @ (at) به معنای �در�  انتخاب شد.

۱۹۷۴- اولین طراحی های پروتکل TCP توسط کرف و کان منتشر گردید.

۱۹۷۶- ملکه الیزابت دوم یک e-mail فرستاد.

۱۹۷۸-  به TCP و TCP/ IP تقسیم شد.

۱۹۷۹- کمیته کنترل پیکره بندی اینترنت (ICCB) را تاسیس نمود.

۱۹۸۰- سیستم های ARPANET به دلیل وجود یک ویروس در پیام های الکترونیکی از کار افتاد.

۱۹۸۲- پروتکل TCP/IP، بعنوان استاندارد مورد استفاده وزارت دفاع آمریکا تعیین شد.

۱۹۸۳- Domain Name System) DNS ) ابداع گرید و پسوندهای net,.org,.mil,.com,.gov .edu,.int بوجود آمدند.

۱۹۸۵- “Symbolic.com”بعنوان اولین Domain ثبت شد.

۱۹۸۶- ۵۰۰۰۰ میزبان در اینترنت حضور دارند. ارتباط e-mail بین آلمان و چین برقرار شد.

۱۹۸۸- گفتگوی مبتنی بر اینترنت (IRC ) تعریف و تدوین گردید.

۱۹۸۹- در این سال ۰۰۰ /۱۰۰ میزبان در اینترنت قرار دارند.

۱۹۹۰- اولین سرویس تجاری اینترنت از طریق خطوط تلفن راه اندازی شد. شبکه ARPAnet به کار خود خاتمه داد- �تیم برنرزلی � سیستم جهانی web) www) را ابداع نمود. سیستم Gopher ارایه شد.

۱۹۹۲ – جستجو در اینترنت بوسیله آرمورپولی ابداع گردید- جامعه اینترنت در ژانویه این سال آغاز به کار کرد- تعداد میزبانها به یک میلیون افزایش یافت.

۱۹۹۳- مرورگر موزاییک در دانشگاه Illinois ایجاد شد که بعدها نت اسکیپ بر اساس آن طراحی شد- کرم های جدید اینترنتی شیوع بیشتری پیدا کرد.

۱۹۹۴- اینترنت ۲۵ ساله شد- میکروسافت شروع به طراحی یک مرورگر Web برای ویندوز ۹۵ نمود. فروشگاهها نیز به اینترنت متصل شدند. در این سال FTP و www به ترتیب به کاربردترین پروتکل های اینترنت بودند.

۱۹۹۵- شرکت Microsystems Sun، جاوا را ارایه کرد- در این سال Real Audio گسترش پیدا کرد- ثبت نام Domain از حالت رایگان خارج شد و ۵۰ دلار هزینه ثبت سالیانه تعیین گرید- دایره مبارزه با مواد مخدر آمریکا برای اولین بار در اینترنت استراق سمع نمود.

۱۹۹۶- نام “TV.com” به مبلغ ۰۰۰ /۱۵ دلار به CNET فروخته شد. میکروسافت و نت اسکیپ دو رقیب اصلی در عرصه تولید مرورگر شدند- تلفن اینترنتی جهانی شد- نخست وزیر مالزی، ماهاتیر محمد به مدت ۱۰ دقیقه از طریق اینترنت با یاسر عرفات و رئیس جمهور فیلیپین گفتگو کرد- کلیه Domain هایی که بدون پرداخت هزینه قبلا ثبت گردیده بودند، حذف شدند.

۱۹۹۷- نام “business.com” به مبلغ ۰۰۰ /۱۵۰ دلار فروخته شد. تعداد نام سایت ها در پایگاه جستجوی whois از مرز ۰۰۰ /۱۰۰ گذشت.

۱۹۹۸- ۲میلیون نام در Network Soloutions ثبت گردید- وزارت اقتصاد آمریکا پیشنهاد داد DNS از مالکیت دولتی خـارج شـده و بـه بـخـش خصوصی واگذار شود.

۱۹۹۹- شرکت American On Line) AOL)، نت اسکیپ را خرید- مایکروسافت و نت اسکیپ تقریبا ۱۰۰% بازار مرورگرها را در اختیار گرفتند- Napster بوجود آمد- بدین ترتیب و با ایجاد امکان Share کردن فایلها، جنگ کپی رایت در جهان موسیقی بالا گرفت- در این سال برخی شرکتهای سرویس دهنده اینترنت به کاربری که قرارداد اشتراک طولانی مدت امضا می کرد، کامپیوتر مجانی هدیه می کردند.

تاریخجه اینترنت در ایران

بدون شک آغاز ارتباط با شبکه اینترنت در ایران همواره نام مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات را به یاد می آورد. مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات که در سال ۱۳۶۹ بعنوان نماینده ایران در شبکه آموزش و پژوهش اروپا پذیرفته شده بود، در سال ۱۳۷۰ ارتباط ایران را بصورت e-mail و از طریق گره اتریش با شبکه اینترنت برقرار نمود.

پس از ارتباط مطمئن و دائمی تر با اینترنت در سال ۱۳۷۱، مرکز تحقیقات فیزیک نظری سرویس دهی به دانشگاهها را آغاز نمود.

از سال ۱۳۷۲ ارایه اینترنت در ایران توسط مراکز خصوصی آغاز شد، در حالیکه قبل از آن شرکت مخابرات از طریق شرکت دیتا اقدام به ارایه سرویس اینترنت کرده بود.

[ یکشنبه 3 مهر‌ماه سال 1390 ] [ 09:49 ق.ظ ] [ پژواک پرواز ] [ نظرات (0) ]
.: Weblog Themes By 3ervice.ir :.

آمار سایت
تعداد بازدید ها: 12357